Hoppa till sidans innehåll

Trippel


Trippelmästare



 

 År Spelplats  Segrare  Finalmotståndare  Res

 Lag

1994 Skäggetorp,
isbana
Anders Bondesson /
Karin Rohnström /
Stefan Tell
Mikael Lindner /
Katrin Lindner /
Johan Nilsson

13-1

 6

1995 Tornby gård,
P-plats
Håkan Eriksson /
Anders Bondesson /
Roger Hahn
Johan Nilsson /
Patrik Brundin /
Kenneth Johansson

13-11

 4

1996 Folkungaskolans
grusplan
Håkan Eriksson /
Monica Eriksson /
Jessica Karlsson
Johan Nilsson /
Patrik Brundin /
Peter Franzén

13-1

 5

1997 Nykvarnsparken

Jan Åsberg /
Gitten Johansson /
Kenneth Johansson

Håkan Eriksson /
Monica Eriksson /
Jessica Karlsson

13-11

 8

1998 Nykvarnsparken Jan Åsberg /
Johan Erlands /
Barbro Erixon
Torkil Åsenhed /
Bertil Beinard /
Pelle Karlsson

13-8

 6

1999

Garnisonen,
Tinnerbäcksgränd

 

Jan Åsberg /
Johan Erlands /
Barbro Erixon

Anton Goldéus /
Pia Andersson /
Per Goldéus

13-5

 7

2000 Boulehallen,
Tannefors
Torkil Åsenhed /
Bertil Beinard /
Pelle Karlsson
Isabelle Darmanin/
Malin Johansson/
Fredrik Hane 

13-6

11

2001 Boulehallen,
Tannefors
Torkil Åsenhed /
Johan Karlsson /
Pelle Karlsson
Håkan Eriksson /
Stefan Blom /
Sten Alstander

13-6

 9

2002 Berg Torkil Åsenhed /
Johan Karlsson /
Pelle Karlsson
Gitten Råsander /
Johan Nilsson
Lars-Olof Öhberg

13-3

 8

2003 Berg Filip Goldéus /
Sophie Padashifard /
Eva Padashifard
Håkan Eriksson /
Monica Eriksson /
Håkan Johnsson

13-3

 9

2004 Berg Filip Goldéus /
Anton Goldéus /
Eva Padashifard
Lennart Pettersson /
Jan Berndtsson /
Roland Gustavsson

13-0

11

2005 - Inställt -  

 0

2006 Garnisonen,
P-platsen
Jan Berndtsson /
Roland Gustavsson /
Per-Inge Rehnholm
Eila Vågen /
Maj-Britt Bergman /
Lisa Bergman

13-6

11

2007 Garnisonen,
P-platsen

Johan Bredin / 
Nils Kjellman /
Rasmus Kling

Jon Eriksson/
Monica Eriksson/
Håkan Eriksson

13-8

 8


2008


Vidingsjö

Arne Johansson / 
Lennart Peterssonn/
Erland Qvist

Håkan Jonsson/
Gabriella Karp/
Mats Lindgren

 
13-7

 

10

 
2009


Garnisonen,
P-platsen

Johan Bredin/
Monica & Håkan Eriksson

Irma Gustavsson/
Roland Gustavsson/
Torkil Åsenhed

 
13-7

 

 8


2010

Boulehallen,

Lejonkulan

Johan Bredin/
Rasmus Kling/
Isabelle Darmanin
Gitten Råsander/
Johan Nilsson/
Jan Åseberg


13-4


13

2011

Boulehallen,

Lejonkulan

Gitten Råsander/ Malin Råsander/ Johan Nilsson Gabriella Karp/ Mats Lindgren/ Håkan Johnsson 13-9 14
2012

Boulehallen,
Lejonkulan

Harriet & Göte Pettersson /
Rasmus Kling
Håkan & Monica Eriksson /
Claes Nilsson
13-12 10
2013 Boulehallen, Lejonkulan Kenneth Johansson/
Ulf Bolve/
Göran Gustavsson
Håkan & Monica Eriksson /
Jakob Jerpemyr
13-10 10
2015 Nässjö Monica & Håkan Eriksson /Rasmus Kling Lennart Andersson/Birgitta Ziemke/Gunilla Ribbert 13-0 12
2017 Visingsö Per & Margareta Lindroth, Håkan J Monica & Håkan Eriksson, Rasmus Kling 13-7 13
           
Uppdaterad: 19 SEP 2017 08:40

UTOMHUSSERIEN 2019

LÄS MER HÄR

 

SM 2019

 

LEJONKULAN PC ÄR

medlem i Linköpings Idrottsförbund, Östsvenska Bouleförbundet och Svenska Bouleförbundet

 

VI ANVÄNDER KLÄDER FRÅN

 

TACK TILL

 

ALL INFO OM VÅRA KLUBBKLÄDER HITTAR DU HÄR

Postadress:
Lejonkulan PC Linköping - Boule
Johan Nilsson, Westmansgatan 42
58216 Linköping

Kontakt:
Tel: 0133400292, 013208277
E-post: This is a mailto link

Se all info